
Sklaruj sprzęt!
Jeden obrazek nie daje mi spokoju. Źle sklarowany szpej na kamizelce i pasie.
Ale co to właściwie znaczy źle sklarowany szpej?
Ułożenie naszego wyposażenia jest pochodzą kilku czynników:
1. Charakteru wykonywanej roboty
2. Noszonego wyposażenia
3. Doświadczenia i osobiste preferencje
Inaczej będzie sprzęt rozkładał operator z AT, a inaczej policjant prewencji. Dla tego pierwszego priorytetem są magazynki i medycyna.
Policjant prewencji ma ciut trudniejsze zadanie, choć magazynków ma zdecydowanie mniej. Dla niego każde ŚPB ma taki sam priorytet w ułożeniu na kamizelce, w ten sposób aby móc je instynktownie i szybko dobyć. Oczywiście, każda formacja i każdy etat będzie się lekko różnił rozkładem wyposażenia – od ratownika po przewodnika psa służbowego,
dlatego też w pewnych warunkach noszenie dodatkowego magazynka po prawej stronie u osoby praworęcznej może być uzasadnione – np. w przypadku operatora z tarczą balistyczną, dodatkowy magazynek po prawej stronie jest prawidłowy, gdyż i tak lewą rękę ma zajętą tarczą. To samo w przypadku K9, gdyż lewa ręka może być zajęta przez smycz.
Ostatnim elementem jest oczywiście doświadczenie.
Zupełnie inaczej będzie też wyglądało ułożenie wyposażenia na samym pasie oraz na pasie i kamizelce kuloodpornej. Każdy z nas ma własny zestaw doświadczeń i indywidualnych preferencji. Jeśli ktoś chce nosić na pasie jeden magazynek do długiej, a nie dwa – resztę natomiast na kamizelce, niech sobie nosi. Zwłaszcza, jeśli na tym pasie musi zmieścić kilka innych ważnych rzeczy.
Są jednak podstawowe zasady i reguły dotyczące umieszczania sprzętu. Przede wszystkim, musimy wiedzieć co umieszczamy z przodu, a co z tyłu. Co z lewej, co z prawej strony, a co na froncie.
Zasadniczo, z tyłu umieszcza się rzeczy, których:
– Nie musimy wyciągać sami
– Nie musimy wyciągać w ogóle
– Nie musimy wyciągać szybko
Magazynki, kajdanki metalowe, apteczki, światła, opaski zaciskowe nie należą do żadnej z tych kategorii. A jednak niektórzy fusze wciąż je tam noszą.
Przykładem wyposażenia, które można nosić z tyłu są kajdanki plastikowe. Używa się ich tylko i wyłącznie wtedy, kiedy mamy pokonany wszelki opór i wymuszone siłą wykonywanie poleceń. Zatem jest czas, aby je na spokojnie wyjąć. Może to też zrobić kolega. Innym przykładem jest radio – jego nie wyjmuje prawie się wcale, bo i po co. Oczywiście, kwestia zmienia się u dowódców, czy w przypadku kiedy korzystamy cały czas z komunikacji i trzeba przejść na kanał zapasowy, albo zmienić baterie. Zatem dowódcy muszą mieć radio zdecydowanie z przodu. Są też przecież sytuacje, kiedy targa się dwa radia.
Granaty FB lub elementy wyposażenia wyważeniowego – po te również sięgnie kolega. Aczkolwiek tu też są wyjątki.
Analogicznie, z przodu umieszczamy zgodnie ze specyfikacją naszej służby to, co musimy dobyć szybko, sprawnie i sami.
Będą to zatem magazynki, kajdanki, światło, opaska zaciskowa, pałka teleskopowa, gaz, taser, rękawiczki nitrylowe.
Oczywiście – kwestią mocno indywidualną i dostosowana do preferencji roboty jest to, które z tych elementów przeniesiemy na pas, które zostawimy na kamizelce, które będą po silnej stronie, a które na froncie. Ważnym jest, aby dobrze opanować na nich manual i znać swoje rozmieszczenie sprzętu. W niektórych przypadkach należy też dokładnie znać rozmieszczenie sprzętu swoich kolegów.
Nawiązując do tytułu – staza taktyczna lub jak kto woli opaska zaciskowa stała się bezsprzecznie kluczowym elementem wyposażenia.
Nie umieścimy magazynka z tyłu, prawda? Więc czemu wciąż niektórzy umieszczają tam opaski? Być może dlatego, że nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotnym elementem ona jest, oraz że zgodnie z wytycznymi mamy około 30 sekund na jej poprawne założenie w przypadku autopomocy. Poza tym, jeśli będziemy ją mieli umieszczoną gdzieś z tyłu, to istnieje spora szansa, że osoba udzielająca nam pomocy jej nie znajdzie lub nie będzie miała do niej natychmiastowego i bezpośredniego dostępu.
Umieszczaj opaskę zaciskową zgodnie z następującymi zasadami:
1. Nos ją w szybko dostępnym i widocznym miejscu. Pamiętaj, nie ma idealnych miejsc na opaskę, ale są złe miejsca.
2. Jeśli działasz w zespole, ustal stałe miejsce dla każdego członka zespołu.
3. Trenuj z zakładanie opaski na modelu treningowym lub sztuce przeznaczonej do treningu.
4. Przed włożeniem opaski na miejsce dokonaj inspekcji, czy wszystkie jej elementy działają poprawnie i nie jest zniszczona oraz odpakuj ją z folii.
5. Sklaruj ją zgodnie z zasadami.
6. Umieść ją w pokrowcu ochronnym – bez znaczenia jakim, po prostu musi być chroniona przed czynnikami zewnętrznymi.